Bodrum Araç Kiralama Dikkat edilmesi gerekenler | Genel Bodrum Bilgileri, gezilecek yerler, Bodrum Plajları, Bodrumda ne yenir, Bodrum evleri

Bodrum Araç Kiralama Dikkat edilmesi gerekenler

Bodrum Araç Kiralama

Senet ile Araba Kiralamayın. boş kambiyo senetlerine kesinlikle imza atmayın. Oto kiralayacak insanların böyle boş bir kambiyo senedini imzalamamaları gerekmektedir. Aksi takdirde vatandaş bu araçla bir kaza yaptığı zaman kiralayan şirket kendine bir zarar gelmemesi için bu boş senedi doldurup kiralayan kişiye borç çıkartabilir.
Acentanın bir dernek üyeliği olup olmadığı, Örneğin, Tüm Oto Kiralama Kurumları Derneği (TOKKDER) diye bir dernek vardır. Kiralayan şirketin buranın üyesi mi değil mi? Buna dikkat edilmeli. Çok kontrollü bir dernek. 
Araç kiralarken basit gözlemler vardır. Arabanın yaşına ve kilometresine dikkat edebilirsiniz. Araç 2 veya 3 yaşı geçmişse kiralamamak daha uygun. Zaten bir kural var; yerli araçlarda 3 sene, yabancı araçlarda 5 sene üzeri araçlar kiralama söz konusu olamaz.
Arabayı kiraladığınız zaman depoya bakmanız lazım. Eğer boş aldıysanız boş, dolu aldıysa dolu teslim edeceksiniz. Yani işin özü nasıl teslim aldıysanız öyle bırakacaksınız. Aracın içinde bulunan belgelerden, siz sorumlusunuz. Alınan cezalardan, örneğin; hızlı gittiniz ceza yediniz, tamamen siz sorumlusunuz. Ayrıca  aracı süresinde teslim etmeye özen gösteriniz. 
Çünkü teslim zamanından 3 saati aşarsa teslim etme zamanı, 1 tam gün ücreti alına biliyor. Kiralanacak aracın mutlaka rent a car full oto kaskolu araç poliçesinde olması gerekiyor. Ayrıca bir kişi aracını kiralattığı zaman eğer o araç aranan, cezalı veya vergi borcu olan bir araçsa, bundan yine kasko şirketi sorumlu. Bu yüzden vatandaşın araba kiraladığı zaman mutlaka plakayı da internete girip sorgulatmasında fayda var. 

Aracın zorunlu trafik sigortası olup olmadığına bakmalısınız. Bu en önemli konulardan bir tanesi. Çünkü zorunlu trafik sigortası olmayan araçların trafikte seyretmesi mümkün değildir. Yani, 'Ben bunu bilmiyordum, alırken sigortası olmadığından haberim yoktu' demek sizi cezadan kurtarmaz. Bu sigortalar da normalde 3'üncü kişilere yönelik sigortalardır. Yani bir kaza esnasında, karşı tarafın zararını karşılayan sigortalardır. Bu durumlarda da eğer araç kiralanan yer ciddi bir kurumsa, bu kasko sigortasını yaptırırlar. Tam kasko dediğimiz sigortayı yaptırıp hizmetlerini müşteriye öyle sunuyorlar. Bu nedenle araç kiralayacak olan vatandaşların kaskoyu da istemesinde büyük fayda var. 
Örneğin lastik patladı takla attın, çalındı, yandı. Eğer aracın kaskosu yoksa ve siz başta da belirttiğimiz o boş senede imza attıysanız kiralayan şirket senedin üstünü dilediği gibi dolduruyor ve bütün masraf size yüklenmiş oluyor.

689 kez görüntülendi. / 1 yıl önce eklendi.

  • Scroll