Bodrum Gezilecek Noktalar | Genel Bodrum Bilgileri, gezilecek yerler, Bodrum Plajları, Bodrumda ne yenir, Bodrum evleri

Bodrum Gezilecek Noktalar

Bodrum tatilinizde ,gezilecek yerler listemiz , gezi planlarınızda yardımcınız olabilir. Gezilecek tarihi yerler daha çok Turgutreis yolu üzerinde yer almaktadır. Bodrumda gezilecek yerler listemiz tavsiye niteliğindedir , kendi güzergahınızı ve gezi planınızı , bu mini gezi rehberi ile oluşturabilirsiniz. 

Bodrum Kalesi

Üç yanı denizlerle çevrili , iki liman rasında , kayalık bir arazi üzarine kurulmuştur. Girişten , gezinizin sonuna kadar her noktasında Tarihi içinizde hisseedersiniz. Girişte biletinizi aldıktan sonra ,iç kısımda satılan küçük broşürlerden mutlaka bir tane edinin . Geziniz boyunca küçük kopyalar almak işinizi kolaylaştıracaktır.

Bodrum Kalesi, M.S. 15. yy.da Rodos Şövalyeleri tarafından St. Peter adına 99 yılda inşa edilmiştir. Halikarnassos'un ilk kurulduğu nokta Zephyrion adasıdır. Kalenin yapımı sırasında Mausolos Anıt Mezarının taşları ve rölyefleri kale duvarlarında kullanılmıştır. Osmanlılar zamanında kale içindeki kiliseye bir minare ilave edilerek cami haline getirilmiştir. Ayrıca bir de küçük Türk Hamamı inşa edilmiştir. 1595'te hapishane olarak kullanılan kale bugün müze olarak düzenlenmiştir.

Gezinizde ,mutlaka İngiliz Kulesinde Üzüm suyu tadınız. Ve kale kulelerinden Bodrum manzarasını izlemeyi ihmal etmeyiniz. 

Bodrum Kalesi iletişim   |  Bodrum Kalesi Videolar  |  Bodrum Kalesi Resimler

Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi

Bodrum Kalesi bugün Sualtı Arkeoloji Müzesi olarak kullanılmaktadır. Müze koleksiyonlarında bulunan eserler Türk hamamı, Amphora sergilemesi, Doğu Roma Gemisi, Cam Salonu, Cam Batığı, Sikke ve Mücevherat Salonu, Karyalı Prenses Salonu, İngiliz Kulesi, İşkence ve Katliam Odaları ve Alman Kulesi'nde sergilenmektedir. Ayrıca, 33,5 dönüm genişliğindeki bir arazi üzerine kurulmuş olan kalede açık mekânlarda da eser sergilenmektedir. Güncel sualtı araştırmalarında elde edilmiş değişik dönemlere ait Anforaları görmeniz ve müze girişinde bulunan kafede çevrenizde evcil hayvanlarla bir çay içmeniz gününüzü daha da güzelleştirecektir.

Bodrum Su Altı Arkeoloji Müzesi İletişim  |  Bodrum Su Altı Arkeoloji Müzesi Resimler  |  Bodrum Su Altı Arkeoloji Müzesi Videolar  

Zeki Müren Sanat Müzesi 

Bodrum Kalesi'nden yürüyüş mesafesi uzaklığı 1200 m dir. Halikarnas Diskonun hemen çapraz sokağındadır. Sanatçının ölmeden önceki eşyaları, düzeni bire bir korunmuştur.

Zeki Müren Sanat Müzesi İletişim   |  Zeki Müren Sanat Müzesi Resimler |  Zeki Müren Sanat Müzesi Videolar

Bodrum Deniz Müzesi 

Bodrum denizciliğini hissetmek , önemli belgeleri incelemek, Model teknelerin yapımındaki inceliği görmek, için deniz ve unsurlarının başarıyla sergilendiği bu müzeyi ziyaret etmek Güzel bir deneyim olacak.

Yalıkavak Marina 

Azeri iş adamı mübariz masimov'a ait olan palmali şirketler grubu'nca satın alınarak yenilemiştir.projenin mimarlığı eaa (emre arolat architects) tarafından yapılmıştır. yalıkavak merkezinden yürüyerek 5 dakika uzaklıktadır.deniz bağlama kapasitesi 710 tekne olan palmarina, çok güzel restoran ve kafelere ev sahipliği yapmaktadır.

Bitez Plajı

Yarımadanın en güzel koylarından biridir. Bodrum'a 10 km. uzaklıkdaki Bitez'in denizi kumlu ve sıcaktır. Bitez köyle deniz arasındaki araziyi kaplayan mandalina bahçeleri ile maviyle yesilin birleştiği en güzel köşelerdendir.

Bodrum Anfi Tiyatrosu 

Bodrum Turgutreis yolu üzerindedir. 13.000 kişilik tiyatronun yapılan kazılardan sahne bölümü ortaya çıkarıldı ve oturma yerleri restore edildi. 2003 yılında Sultans of the Dance ile gösterilere ev sahipliği yapmaya başladı. Her yaz Bodrum yaz konserlerinin Ana sahnelerinden biridir.

Bodrum Barlar Sokağı

Adını , ününü tüm Dünya duydu. Eski hızlılığı , renkliliği kalmasada hala canlı ve geniş alternatifleriyle gecelerinize renk katmaya aday .

Bodrum Yerel Pazarlar 

Türkiye’nin hemen her yerinde olduğu gibi yöresel, günleriyle belirlenmiş pazarları vardır. Hem otantik hediyelik eşyalar bulacağınız hem de iklime uygun taze meyve ve sebze alabileceğiniz bu pazarlar çok da ucuzdur.

Pazartesi - Türkbükü
Salı - Bodrum(sadece giysi.kumaş ve hediyelik), Gölköy.
Çarşamba - Ortakent, Gündoğan
Perşembe - Yalıkavak
Cuma - Bodrum
Cumartesi - Turgut Reis

 

 

1430 kez görüntülendi. / 1 yıl önce eklendi.

  • Scroll