Bodrum Haberler, Avrupa Birliği Türklerin, Yunanistana Girmesine İzin Verdi Bodrum Turizm Haberleri
Avrupa Birliği Türklerin, Yunanistana Girmesine İzin Verdi

Yunanistan’ın Türkiye’ye verdiği günübirlik vizeye AB tarafından izin çıktı.

 

Yunanistan’ın Türkiye’ye verdiği günübirlik vizeye AB tarafından izin çıktığı öğrenildi. Türkiye’den Yunanistan’a günübirlik vize alarak gezmeye giden Türk vatandaşlarının vizeleri iptal edilmişti. Bunun üzerine Yunan yetkililer AB 2’ci kez başvurmuş ve Türklerin ülkelerine günü birlik vize ile girmelerini istemişti. AB komisyonunda görüşülen Türkiye – Yunanistan günübirlik vize bugün resmi olarak onaylandı.

Türkler’in Yunanistan’a gelmesini istiyorlar

Turizme katkı sağlaması amacıyla 2012 yılında Türkiye ve Yunanistan arasında günübirlik vize uygulaması başlatılmıştı. Yunanistan’ın 2017 yılı için AB Komisyonuna giden vize talebi AB yetkilileri tarafından reddedilmişti. Turizmcilere 12 adalara günübirlik vize alarak giden Türk vatandaşlarının artık günübirlik gidemeyeceği bildirilmişti. Yunan hükümetinin ise vize için ikinci kez AB’ye başvurarak Türklerin Yunanistan’a günü birlik vize ile giriş yapmalarını istemişti. Türklerin Yunan turizmine katkısını AB komisyonuna sunan Yunan yetkililerin isteğini geri çevirmeyerek 2’inci başvurularını komisyondan geçirerek onaylattı.

Yunan kaynaklarından alınan bilgilere göre bundan sonraki süreçte Yunanistan hükumeti kapıda vize uygulaması kararının resmi gazetede yayınlanmasının ardından Mayıs veya Nisan ayında belirlenecek olan tarihte başlaması bekleniyor.

 

Haberler.com

371 kez görüntülendi. / 2 yıl önce eklendi.

Scroll