Gelgelelim - Satış Elemanıyım Ben | hemenbul.com.tr

Gelgelelim - Satış Elemanıyım Ben

 • Ne işi olsa yaparım, hele satış ise işim daha da kolay.....
 • Bunun için Üniversite mezunu olmama gerek yok ki, sattığım ürünün birkaç özelliğini bilsem yeter bana.....
 • Altıma araba da verdiler, masabaşında olmaktan daha zevkli....
 • Mağaza zaten iyi satış yapıyor, ben de arada kaynar giderim.....
 • Bayanlara satış yapmak daha kolay, ne de olsa ne bulurlarsa alıyorlar...
 • Yeni çıkan bir marka zaten satar benim bir şey yapmama gerek yok....

 

şeklinde örneklerle çoğaltabileceğimiz kadar kolay bir iş gibi görünür. Hatta ilk başta korkulur,sonrasında meslek olarak görülmese de Maaş+Prim sistemiyle çalışıldığı için tatmin edici gelir şartları. Görülmeyen siyah noktaları vardır bu işin kimsenin bilmediği. Satış Elemanı olmak ne kadar zor olabilir ki ? diye düşünenler varsa gelin bir de beraber bakalım püf noktası nedir bu işin:

 

 • Satış yapmanın yolu ne çok fazla konuşmaktan ne de ürünün tüm özelliklerini ezbere bilmekten geçer. Satış yapmayı sevmek aslolandır; hedefin ürünün satılacak olmasıdır elbette. Ancak sattığın ürünün kullanacağı hedef kitle, sürdürülebilir olması ve satış sonrası hizmetin de kuvvetli olmasıdır püf nokta. Müşteri hizmetleri, ulaşılabilir olmak, vs vs vs gibi !!
 • Satış Elemanı demek vitrin demektir; bu ne fazla yapılan makyajdan ne de düzgün kılık-kıyafetten geçer. Bir satış elemanının diksiyonu, göz teması, iletişim becerileri- teknikleri ve özgüvenli olması da diğer bir püf noktadır. Özgüvenden bahsetmişken , doz aşımına dikkat !!!
 • Herkes satış yapabilir, önemli olan neden seni ya da firmayı tercih edileceğidir.Örneğin; X bir markayı 4 ayrı firma satmaktadır. Sen de bu 4 firmadan birinde bu ürünü satıyorsundur. Arkanda büyük bir logonun ağırlığı ve piyasa stratejisi varken, senin de bu logonun bir parçası olduğunu unutmadan bu işi yapıyor olman bir püf noktadır. Emin olun iki satış elemanı arasındaki fark çok net anlaşılır !!
 • Çok satmak değil iyi ve kaliteli satmak önemlidir. Temel ihtiyaç maddelerini nasıl olsa herkes mutlaka alacak, önemli olan pahalı ürünleri satmak merkezli ise bir satış elemanı , çok yanlışta demektir. Elbette temel ihtiyaçlar aciliyetli, diğerleri isteğe bağlıdır. Ancak, ucuz ürün yerine kaliteli ürün almayı tercih eden, etiketten çok reklamı tercih eden, bilinirlikten çok yeniliği merak eden tüketiciyi canlı tutmak püf noktasıdır. Asıl makyaj, her an kendini yenileyen satış elemanıdır !!
 • Satış yaparken; kendisinin bir tüketici olduğunu asla unutmayan, kendisine yapılmasını istemediği bir davranışı sırf satış yapmak için tercih etmeyen Satış Elemanı candır !!

 

Nasıl olsa satarım mantığı hiçbir zaman, hiçbir yerde satmaz. İçine sindirmek, ileride satış alanında kariyer hedeflemek ve gizli gizli izlendiğini de gözönünde bulundurarak mesleğinde fark yaratmak isteyenler satış elemanı olabilir. İyi bir satıcı, iyi bir tüketici, iyi bir marka temsilcisi hatta o markanın iyi bir reklamcısı da olabilir.

 

Özgüveni doğru kullan,

Kişisel özelliklerini markanın önüne taşıma,

Reklam yapma ama haberci ol,

Cüzdana değil ihtiyaca yönel,

İlk aklına geleni değil son düşünülecek çözümler üret,

Sorunlu değil sorumlu ol,

Kararlı ol, kendine ve markana güven,

 

 

GELGELİM der ki ; 

İyi bir Satış Elemanı olmak istiyorsan FARK YARAT !

 

178 kez görüntülendi. / 10 ay önce eklendi.

 • Scroll